Культурологія
Пререквізити (базові знання необхідні для успішного опанування компетентностями):
Базові знання з філософії, історії світової та вітчизняної культури, етики, естетики, соціології.
Коротка анотація дисципліни (загальна характеристика, особливості, переваги):
Навчальна дисципліна «Культурологія» буде корисна майбутнім фахівцям-економістам для набуття світоглядних знань про діалог культур та проблеми міжкультурної комунікації у сучасному світі.
«Культурологія» є навчальною дисципліною, яка дає можливість системно осягнути культурологічні надбання світу і діяльності людства. ЇЇ не слід розглядати як набір відомостей про культуру, тому що вона є основою для гуманітарної орієнтації свідомості і поведінки, для розуміння світової та вітчизняної культури. Міждисциплінарний характер культурології відображає загальну тенденцію сучасної науки до інтеграції і формування взаємопов'язаного комплексу наукових уявлень про культуру як про цілісну систему.
Як гуманітарна наука, культурологія досліджує культуру як спосіб життя людини, виражає її родову специфіку і призначення. Жодна сфера життя – економіка чи політика, сім'я або освіта, мистецтво чи мораль, дозвілля або спорт – неможливі поза культурою.
Вивчення цієї дисципліни дає можливість студенту:
- використовувати основні культурологічні поняття для визначення власних поглядів щодо культурних явищ та самостійної орієнтації у сучасному культурному просторі;
- аналізувати головні історичні етапи розвитку світової культури, знакові події та досягнення, що обумовили самобутній характер української духовності;
- визначати та критично осмислювати сучасні соціокультурні процеси;
- усвідомлювати реальний вплив соціальних інститутів культури, що здійснюють процес культурної спадкоємності й духовного розвитку людини і суспільства;
- застосовувати знання з культурології для формування особистої поведінки в умовах різноманітності культур.
Мета та основні задачі дисципліни:
Метою викладання даної навчальної дисципліни є формування у студентів компетентностей щодо аналізу закономірностей культурного процесу; культури як специфічного феномену людства, її роль у формуванні особистості й розвитку суспільства; здатність ураховувати культурну специфіку при вирішенні соціально-економічних питань.
Для досягнення мети поставлені такі основні завдання:
- засвоєння ключових аспектів функціонування культури та характеристик соціокультурних систем;
- оволодіння сучасними методами культурологічного аналізу для дослідження історичної специфіки культурних традицій та новацій як у вітчизняної, так й світовій культурі.
Компетентність, що забезпечує:
Вивчення дисципліни забезпечує формування у фахівців здатності застосовувати методи аналізу, діагностики і прогнозування культурних явищ, процесів і подій в контексті досягнень культурологічного знання.
Трудомісткість:
5 кредитів, 150 годин, залік