 |
Народився |
28 жовтня 1955 (62 роки)
Сіетл |
Громадянство |
США |
Національність |
Scotch-Irish American |
Проживання |
Medina |
Ім'я при народженні |
Ві́льям Ге́нрі Гейтс III |
Діяльність |
підприємець, програміст, вчений у галузі інформатики, філантроп, винахідник, фінансист, бріджист, Інвестор і бізнесмен |
Alma mater |
• Lakeside School
• Гарвардський коледж |
Титул |
Лицар-Командор Ордена Британської Імперії |
Посада |
Головний виконавчий директор |
Заклад |
Microsoft |
Зріст |
178 |
Конфесія |
Агностик |
Батько |
William H. Gates, Sr. |
Мати |
Mary Maxwell Gates |
Дружина |
Мелінда Френч |
Діти |
Дженніфер Катарін, Рорі Джон і Фібі Адель. |
Ві́льям Ге́нрі Гейтс III (англ. William Henry "Bill" Gates III ; 28 жовтня 1955, Сіетл, США) — американський бізнесмен, інвестор, автор, філантроп і засновник корпорації Майкрософт, співголова Фонду Білла і Мелінди Гейтс. Протягом кар'єри в Microsoft, Гейтс займав позиції голови ради директорів, CEO та головного архітектора, одночасно до травня 2014 також будучи найбільшим акціонером.
Microsoft був створений Гейтсом і Полом Алленом в 1975, і став найбільшою компанією з розробки програмного забезпечення для ПК. Гейтс керував компанією як головний виконавчий директор, поки не облишив цю посаду в січні 2000 року, залишаючись головою ради директорів і створивши для себе посаду головного архітектора.У червні 2006, Гейтс оголосив, що він переходитиме з повної на часткову зайнятість в Microsoft, і працюватиме повний робочий день у Фонді Білла і Мелінди Гейтс, заснованому в 2000. Поступово він передав свої обов'язки Рею Оззі та Крейгу Манді . Він покинув посаду голови Microsoft в лютому 2014 і прийняв позицію технологічного радника, аби підтримати новообраного виконавчого директора Сатья Наделла.
Гейтс є одним з найвідоміших підприємців революції персонального комп'ютера. Його критикували за його бізнес-практики, які вважаються антиконкурентними. Ця думка була підтримана численними судовими рішеннями. Пізніше в своїй кар'єрі, Гейтс зайнявся філантропією. Через фонд Фонд Білла і Мелінди Гейтс він пожертвував багато коштів на різноманітні благодійні організації та наукові дослідницькі програми.
З 1987 року, Гейтса включають в список найбагатших людей світу від журналу Forbes , список людей багатство яких задокументовано, і точно визначено.
Всі роки, окрім чотирьох з 1995 до 2017, він був найбагатшою людиною в світі за версією Forbes, і займав найвище місце постійно від березня 2014 до липня 2017, з багатством оціненим в 89.9 мільярдів доларів США станом на жовтень 2017. Щоправда, в 27 липня 2017, і з 27 жовтня 2017, його обійшов засновник і генеральний директор компанії Amazon Джеф Безос, чиї статки на той час оцінювались в $90,6 мільярдів доларів.

В 2009 році, Гейтс і Воррен Баффетт створили кампанію "клятву дарування", в якій вони та інші мільярдери обіцяють витратити щонайменше половину свого багатства на філантропію. Кампанія працює задля збереження життів і покращення глобального рівня здоров'я, а також співпрацює з Rotary International з метою знищення поліомієліту. Станом на 10 березня 2018, Гейтсове багатство оцінюється в 92,2 мільярда доларів, що робить його другою за багатством людиною на світі, після Безоса.
BASIС
Після того як Гейтс прочитав номер журналу Popular Electronics за січень 1975, в якому описували Altair 8800, він зв'язався з Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), розробниками нового мікрокомп'ютера, аби повідомити їх що він та інші працюють над інтерпретатором мови BASIC для цієї платформи. Насправді, Гейтс та Аллен не мали комп'ютера Altair і не писали код для нього; вони просто хотіли визначити зацікавлення MITS в цьому. Президент MITS Ед Робертс погодився зустрітись з ними для демонстрації, і протягом кількох тижнів вони розробили емулятор комп'ютера Altair, який запускався на мінікомп'ютері, а після цього - інтерпретатор мови BASIC. Демонстрація здійснена в офісах MITS в Альбукерке, була успішною і привела до угоди з MITS поширювати інтерпретатор як Altair BASIC. Пола Аллена взяли на роботу в MITS, а Гейтс взяв академвідпустку в Гарварді щоб працювати в Альбукерке з Алленом. Вони назвали свою співпрацю "Micro-Soft" і розмістили в Альбукерке свій перший офіс. Через рік, дефіс з назви було прибрано, а 26 листопада 1976, торгова марка "Microsoft" зареєстрована в державного секретаря штату Нью-Мексико. Гейтс так і не повернувся до Гарварду аби завершити навчання.
Altair BASIC від Microsoft був дуже популярним серед ентузіастів перонсального комп'ютера, але Гейтс виявив що дорелізна копія проникла в спільноту і була багаторазово скопійована і поширена. В липні 1976, Гейтс опублікував в бюлетені MITS "Відкритого листа ентузіастам" в якому він стверджував що більш ніж 90 відсотків користувачів Microsoft Altair BASIC не платили Microsoft за нього, і таким чином "хоббі ринок" Altair загрожував знищити мотивацію для професійних розробників створювати, поширювати і підтримувати високоякісне програмне забезпечення. Цей лист не був сприйнятий прихильно, але Гейтс наполягав на своєму переконанні в тому що розробники мають право вимагати оплати. Microsoft став незалежним від MITS в кінці 1976, і продовжив розробляти мови програмування для різних систем. Компанія переїхала з Альбукерке до нового офісу в Белв'ю, штат Вашингтон, 1 січня 1979.
Протягом перших років Microsoft всі працівники несли відповідальність за бізнес компанії. Гейтс займався деталями бізнесових операцій, але теж продовжував писати код. Перші п'ять років, за його власними словами, він особисто переглядав кожен рядок коду який компанія випускала, і часто переписував деякі частини як вважав буде краще.
Співпраця з IBM
У липні 1980 IBM звернулася до Microsoft в справі операційної системи для їх майбутнього персонального комп'ютера - IBM PC. IBM спершу запропонувало аби Microsoft написали інтерпретатор. Коли представники IBM сказали про те що їм потрібна операційна система, Гейтс порадив їм звернутися до Digital Research (DRI), розробників широко використовуваної операційної системи CP/M. Переговори IBM з Digital Research пройшли невдало, і вони не досягли ліцензійної угоди. Представник IBM Джек Семс згадував про труднощі з ліцензуванням протягом наступних зустрічей з Гейтсом, і сказав йому знайти прийнятну операційну систему. Через кілька тижнів Гейтс запропонував використати 86-DOS (QDOS), операційну систему схожу на CP/M яку зробив Тім Патерсон з компанії Seattle Computer Products (SCP) для апаратного забезпечення схожого на PC. Microsoft підписали угоду з SCP аби стати екслюзивним ліцензійним агентом, а пізніше і повноправним власником 86-DOS. Після адаптації ОС для PC, Microsoft надав її IBM під назвою PC DOS за одноразовий платіж $50,000.
Гейтс не запропонував передати авторські права на операційну систему, бо вважав що інші розробникии апаратного забезпечення випустять клони системи IBM. Саме це і сталося, і продажі MS-DOS зробили Microsoft важливим гравцем в індустрії програмного забезпечення. Не зважаючи на слово IBM в назві операційної системи, преса описувала Microsoft як компанію з великим впливом на новий комп'ютер. PC Magazine запитував чи був Гейтс "людиною яка стоїть за машиною?", а InfoWorld цитував експерта що стверджував "це Гейтсовий комп'ютер". Гейтс наглядав за реструкторизацією компанії Microsoft 25 червня 1981, яка перенесла компанію в штат Вашингтон і зробила Гейтса президентом і головою ради директорів Microsoft.
Windows
Microsoft запустила першу роздрібну версію Microsoft Windows 20 листопада 1985. В серпні наступного року, компанія домовилася з IBM про розробку окремої операційної системи, яку назвали OS/2. Хоча дві компанії успішно розробили перші версії нової системи, партнерські стосунки погіршились через наростання відмінностей в творчих поглядах.
Стиль менеджменту
Від заснування Microsoft в 1975 аж до 2006, Гейтс ніс головну відповідальність за продуктову стратегію компанії. Він отримав репутацію людини що тримається на відстані від інших, ще в 1981 директор однієї з комп'ютерних компаній публічно заявив що "Гейтс сумновідомий тим що до нього важко додзвонитись, і він не передзвонює". Директор іншої компанії пригадував що він якось показав Гейтсу гру, і виграв у нього 35 з 37 разів. Коли вони знову зустрілись через місяць, Гейтс "вигравав або зводив до нічиєї кожну гру. Він вивчав гру поки не розв'язав її. Оце суперник."
Гейтс був виконавчим директором що часто зустрічався з топ-менеджерами та менеджерами програм. Згадуючи про ці зустрічі менеджери описували його як любителя посперечатись. Також він жорстко критикував менеджерів за помічені промахи в їхніх бізнес-стратегіях чи пропозиціях які підставляли довгострокові інтереси компанії під небезпеку. Він переривав презентації коментарями на кшталт "Це найдурніша річ яку я коли-небудь чув!" та "Чому б тобі просто не віддати опціони та приєднатись до корпусу миру?" Тоді жертва його вибуху гніву мусила захищати пропозицію у всіх деталях, аж доки, якщо пощастить, Гейтса не вдавалось цілком переконати. Коли здавалось що його підлеглі займались прокрастинацією, він саркастично зауважував "Я б зробив це за вихідні".
На початку історії Microsoft, Гейтс активно працював розробником програмного забезпечення, особливо над продуктами компанії пов'язаними з мовами програмування, але його основною роллю протягом всієї історії компанії була роль менеджера та директора. Гейтс офіційно не входив до команди розробників з часу роботи над TRS-80 Model 100, але аж до 1989 він писав код який включався в продукти компанії. Він зберігав зацікавленість технічними деталями. У 1985 році Джері Пурнелл писав після того як побачив як Білл Гейтс презентує Microsoft Excel: "Мене вразило щось інше. Біллу Гейсу подобається програма, але не тому що вона принесе йому купу грошей (хоча я впевнений що принесе), а тому що це крутий хак."
15 червня 2006, Гейтс оголосив що протягом наступних двох років він відходитиме від своєї щоденної ролі аби присвятити більше часу філантропії. Він розділив свої обов'язки між двома наступниками, коли поставив Рея Оззі відповідальним за щоденний менеджмент і Крейга Мундівідповідальним за довгострокову продуктову стратегію.
Після Microsoft
Після того як Гейтс залишив щоденну роботу в Microsoft, він продовжив роботу з доброчинністю та іншими проектами.
Згідно з індексом мільярдерів Блумберг (англ. Bloomberg Billionaires Index), Гейтс мав набільші прибутки серед мільярдерів у 2013, коли його статки збільшились з 15.8 мільярдів доларів до 78.5 мільярдів. Станом на січень 2014, більшість Гейтсових коштів зберігаються у Cascade Investment LLC, компанії через яку він має частки в багатьох бізнесах, включаючи Four Seasons Hotels and Resorts, та Corbis. 4 лютого 2014 року, Гейтс покинув посаду голови ради директорів Microsoft щоб стати технічним радником нового CEO Сатья Наделла.

Гейтс описав свої погляди на різноманітні проблеми у детальному інтерв'ю яке було опубліковане у номері журналу Rolling Stone за 27 березня 2014 року. В інтерв'ю, Гейтс розповів про свої думки щодо зміни клімату, його благодійницьку діяльність, різноманітні технічні компанії та людей які працюють в них, та стан Сполучених Штатів Америки. У відповідь на питання чого він найбільше поїться коли він думає про майбутні 50 років, Гейтс сказав: "... в наступні 50 чи 100 років стануться деякі дуже погані речі, але, сподіваюсь, жодна з них не буде маштабом, як, скажімо, мільйон людей неочікувано помруть від пандемії, або ядерного чи біотероризму." Також Гейтс назвав інновації "справжнім рушієм прогресу" і оголосив що "сьогодні Америка набагато краща ніж будь-коли була."
Недавно Гейтс висловив стурбованість екзистенційними загрозами суперінтелекту. В Реддіті "ask me anything", він стверджував
« Спершу машини зроблять за нас багато роботи і не будуть дуже розумними. Це добре, якщо ми цим гарно керуватимемо. Через кілька десятиліть по тому інтелект буде достатньо сильним щоб бути загрозою. Я згоден з Ілоном Маском та деякими іншими щодо цього, і не розумію чому деякі люди не стурбовані.»
Гейтсові дні плануються для нього, як для президента США, на похвилинній основі.