ПРАВОВА ДИСЦИПЛІНА Цивільне право
З моменту проголошення незалежності України та обрання курсу будівництва правової держави, де панує верховенство права, пріоритетним напрямком діяльності держави є забезпечення захисту основних прав та свобод людини які закріплені в Конституції України. Тому, реалізація конституційних положень потребує певної гнучкості в регулюванні відносин з приводу майнових та особистих не майнових прав людини яке здійснюється нормами цивільного права.
Цивільне право протягом усього розвитку людства відігравало і буде відігравати надзвичайно важливу роль у захисті інтересів громадян і суспільства. Забезпечує регулювання широкого кола суспільних відносин: відносини власності, товарно-грошового обігу, сфери особистого життя громадян, їх творчої та інтелектуальної діяльності. В зв’язку з чим Цивільний кодекс називають другою конституцією держави.
Як відомо, існування людини забезпечується головним чином завдяки суспільному виробництву, в процесі якого створюються необхідні для неї матеріальні блага. Звичайно ж функціонування такого виробництва неможливе без повної взаємодії людей. Тобто заради досягнення тих чи інших цілей суспільного виробництва і задоволення таким чином своїх потреб вони змушені вступати у відповідні взаємовідносини (суспільні відносини) майнового та не майнового характеру. Тому, на етапі побудови України з соціально-орієнтованою економікою особливого значення набуває проблема реалізації закладених в Конституції України принципів регулювання майнових відносин, захисту прав власників, честі і гідності людини.
Цивільне право є однією з найбільших та найскладніших галузей права. Складнощі його вивчення пояснюються великим обсягом навчального матеріалу, складністю теоретичних категорій, мінливістю та суперечливістю законодавчих актів.
Людина, як носій певних прав та інтересів, є складовою частиною й водночас центром ідей громадянського суспільства. Цивільне право, як відомо, «обслуговує» сферу життєдіяльності громадянського суспільства, є засобом позивної регламентації нормальних відносин у суспільстві.
Саме юристи (взагалі) й правники покликані бути провідниками реалізації основних ідей громадянського суспільства. Ці ідеї є головними принципами приватного (цивільного) права: неприпустимість свавільного втручання у сферу особистого життя фізичної особи; рівність усіх форм власності; свободи договору; неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, передбачених законом; свобода підприємництва; судовий захист будь- якого права у разі його порушення та ін.
Дисципліна «цивільне право» є однією з фундаментальних навчальних дисциплін, що вивчаються студентами як юридичних так і не юридичних факультетів. Справжня дисципліна передбачає вивчення студентами основ громадянського права, знання яких необхідно при здійсненні практичної діяльності не тільки юристів всіх спеціалізацій і напрямів діяльності але і фахівців інших спеціальностей.
Всебічне і глибоке вивчення курсу «Цивільне право» є необхідною умовою отримання вищої освіти, сприяє формуванню аналітичного мислення, чіткому аналізу основних правових відносин та правильного застосування правових норм.
Мета навчальної дисципліни:
Метою дисципліни є підготовка майбутніх фахівців у галузі цивільного права що покликане дати студентам знання, які дозволять їм усвідомити зміст суспільних відносин, які регулюють норми цивільного права, сформувати навички аналітичної роботи з нормативними та інструктивними документами з цивільного права, за для самостійного вирішення завдань у сфері регулювання правовідносин, пов’язаних з особистими майновими та не майновими правами.
Головні завдання навчальної дисципліни полягають у розумінні сенсу майнових та не майнових відносин, формуванні у студентів системи знань, вмінь, практичних навичок, необхідних для реалізації, охорони та захисту майнових та особистих не майнових прав фізичних та юридичних осіб.
Предметом навчальної дисципліни - є суспільні відносини що виникають з приводу реалізації права на особисті майнові та особисті немайнові права, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
У результаті вивчення навчальної дисципліни студенти повинні
знати:
- основні поняття, категорії і нормативно-правові акти, що регулюють відносини майнового та немайнового характеру.
- правовий статус різних суб'єктів цивільних правовідносин;
- поняття і види юридичних фактів в цивільному праві;
- поняття, способи і межі здійснення цивільних прав, умови і розмір цивільно-правової відповідальності;
- терміни в цивільному праві;
- правові форми власності та інших речових прав;
- специфіку цивільно-правового регулювання особистих немайнових відносин;
- поняття, види і порядок виконання зобов'язань; зміст і види цивільно-правових договорів, порядок їх укладення, зміни та розірвання;
- поняття відповідальності у цивільному праві та порядок притягнення до відповідальності.
вміти:
- вільно користуватися понятійним апаратом;
- чітко, логічно і аргументовано викладати свою точку зору;
- використовувати знання основних інститутів цивільного права при виникненні цивільно-правових відносин;
- використовувати нормативно-правову базу, що регламентує охорону цивільно-правових правовідносин при вирішенні питань, а також в повсякденній практичній діяльності;
- використовувати отримані теоретичні знання в правозахисної діяльності.