«Пам'ятаємо! Перемагаємо!»
8 травня — день, який назавжди закарбувався в історії людства.
День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років — це не просто дата, це наш спільний момент, коли ми, українці та вся європейська спільнота, схиляємо голови перед подвигом тих, хто виборов перемогу над нацизмом. Це день, коли ми вшановуємо пам'ять усіх, хто загинув, і тих, хто пережив ті неймовірно важкі часи.
У цей день ми ще раз згадуємо тих героїв, які не шкодували своїх сил і яких уже немає серед нас. Вони віддали свої життя в боротьбі за свободу, за мир. Вони стали символами нескореності, і сьогодні ми з гордістю та вдячністю вшановуємо їхній подвиг.
Друга світова війна стала випробуванням для нашої країни. Її трагічні події почалися для України ще у 1939 році, коли нацистська Німеччина напала на Польщу, а перші бомбардування німецькою авіацією наших міст, зокрема Львова, стали передвісниками майбутніх страшних подій. Із 22 червня 1941 року, коли нацистські війська вторглися на територію СРСР, Україна перетворилася на арену запеклих боїв, де кров і сльози стали буденними реаліями.
Близько 7 мільйонів українців були мобілізовані до Червоної армії, і більшість із них не повернулися додому. Кожен другий солдат, який воював, загинув або став інвалідом. Це безцінні втрати для нашої нації, але вони не зламали нас. Вони тільки загартували нашу силу духу, нашу боротьбу за свободу, за право на існування на рідній землі.
Сьогодні, через 80 років, ми знову боремося за свою свободу. Українці, як і в часи Другої світової, знову захищають не лише себе, а й весь цивілізований світ від російської агресії. Ми стоїмо на передовій боротьби за мирне майбутнє, за нову, справедливу світову безпеку, яка не дасть шансу на повторення трагедій минулого.
Але для цього ми повинні перемогти. І ми це зробимо! Ми відновимо свою територіальну цілісність і зламаємо імперські амбіції Росії, щоб жодна країна на світі більше не стала жертвою агресії.
Сьогодні весь світ має можливість взяти уроки з тієї страшної війни, щоб більше не допустити трагедій, подібних до тих, що ми пережили. І ми, як нація, і як частина великої європейської спільноти, маємо довести, що слабкість і нерішучість міжнародної спільноти більше не дозволять агресорам нищити мир.
Ми закликаємо вас долучитися до ознайомлення з матеріалами Українського інституту національної пам'яті, щоб разом з нами вшановувати героїв, навчатися на історичних уроках і робити все можливе, щоб ця трагедія не повторилася:
• Електронні інтерактивні листівки «Україна в роки Другої світової війни (1939–1945)»
• Відеопроєкт “Друга світова: 75 років потому”
• Виставка «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори»
• Книга «Війна і міф» (англомовний варіант)
• Виставка «Українська Друга світова»
• Брошура «Україна у Другій світовій війні»
• Настільна гра «УПА – відповідь нескореного народу»
• Відеоісторія «За що боролася УПА?»
• Виставка «УПА – відповідь нескореного народу»
• Серія плакатів «Війна не робить винятків. Жіночі історії Другої
• Видання “Рокада: чотири нариси з історії Другої світової” (авторка – Олена Стяжкіна)
• Інформаційна карусель про Другу світову війну
• Оцінка демографічних втрат України у період Другої світової війни
За підтримки Українського інституту національної пам'яті ми маємо змогу вивчати, пам'ятати і передавати цю історію наступним поколінням. Пам'ять про подвиг і жертовність наших предків повинна жити в наших серцях, а наша боротьба — надихати на нові перемоги.
Слава героям Другої світової війни та нашим ЗСУ, що продовжують битися за новий мир і спокійне небо над головою українців нині!