Докторантура: Попередня експертиза докторської дисертації
Попередня експертиза докторської дисертації
- Після завершення здобувачем відповідної наукової програми науковий консультант здобувача протягом місяця готує висновок щодо докторської дисертації, зокрема щодо висновків і рекомендацій, сформульованих у докторській дисертації, їх новизни, повноти викладу в наукових публікаціях, зарахованих за темою дисертації, з оцінкою дотримання здобувачем принципів академічної доброчесності у процесі підготовки докторської дисертації та виконання ним індивідуального плану наукової роботи (далі - висновок наукового консультанта). Науковий консультант забезпечує належне та своєчасне виконання своїх обов’язків.
Попередня експертиза докторської дисертації проводиться на кафедрі, на якій здійснювалася підготовка здобувача, за умови позитивного висновку наукового консультанта та виконання індивідуального плану роботи докторанта.
- Для проведення попередньої експертизи здобувач звертається із письмовою ЗАЯВОЮ на ім’я голови вченої ради університету про проведення попередньої експертизи докторської дисертації та надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації.
Заява здобувача (разом з доданими до неї висновком наукового консультанта, індивідуальним планом докторанта та докторською дисертацією) є підставою для видання розпорядження ректора на проведення попередньої експертизи докторської дисертації на здобуття ступеня доктора наук, організувати та провести фаховий семінар, підготувати висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації.
Заява здобувача (з доданими матеріалами: висновок наукового консультанта, індивідуальний план докторанта та докторську дисертацію), розпорядження ректора передаються на кафедру, на якій здійснювалася підготовка здобувача (визначеного для проведення попередньої експертизи докторської дисертації).
- Кафедра, на якій буде проводитися попередня експертиза докторської дисертації, здійснює заходи щодо підтвердження дійсності документів про вищу освіту, наукові ступені, їх визнання та подає пропозиції вченій раді університету щодо призначення трьох рецензентів та надає ВІДОМОСТІ про їх відповідність докторській дисертації, що рецензується .
Рецензентом не може бути призначено наукового консультанта та його близьких осіб, близьких осіб здобувача та співавтора будь-якої наукової публікації здобувача.
Вчена рада університету приймає остаточне рішення про призначення рецензентів, яке вводиться в дію наказом ректора.
- Завідувач кафедри, на якій проводиться попередня експертиза докторської дисертації, організовує та проводить фаховий семінар для апробації докторської дисертації.
- Рецензенти, розглянувши докторську дисертацію та наукові публікації, в яких висвітлені основні наукові результати докторської дисертації, а також за результатами фахового семінару готують висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації. У висновку, зокрема, зазначається інформація про відповідність дисертації вимогам, передбаченим пунктами 7 та 9 цього Порядку присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук, кількість наукових публікацій, опублікування результатів докторської дисертації та особистий внесок здобувача до всіх наукових публікацій, опублікованих із співавторами та зарахованих за темою докторської дисертації. Рецензенти персонально відповідають за об’єктивність та якість підготовленого ними висновку.
- Попередня експертиза докторської дисертації проводиться протягом трьох місяців з дня надходження на ім’я голови вченої ради університету письмової заяви здобувача про проведення такої експертизи.
- У разі відмови (у письмовій формі) університету провести попередню експертизу та підготувати зазначений висновок здобувач має право звернутися до МОН для визначення процедури проведення попередньої експертизи його докторської дисертації.
- Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації видається здобувачеві у двох примірниках та є чинним протягом року з дня його затвердження ректором університету.